producent poscieli hotelowej Adamaszek HoReCa

Firma Adamaszek HoReCa producent pościeli hotelowej oraz wyposażenia hoteli i restauracji

Co to jest puch?

 

Puch wygląda jak delikatny płatek śniegu. Ma trójwymiarową strukturę: lekkie i puszyste promyki są miękkie jak jedwab i obdarzone delikatnymi rozgałęzieniami, z których wyrastają niemal niewidoczne rdzenie. Drobne promyki przechowują pomiędzy sobą dużo powietrza. Jedno ziarno puchu waży około 0,001 do 0,002 g. Jeden kilogram puchu to od pół miliona do miliona ziaren puchu.

 

Puch to najdoskonalszy materiał do wypełniania kołder czy poduszek. Fakt ten potwierdzają najlepiej sporty outdoorowe, gdzie użycie specjalistycznych puchowych ubrań wysokogórskich oraz śpiworów pozwala przetrwać w ekstremalnych warunkach pogodowych.

 

Skąd pochodzi puch?

 

Puch pochodzi z ptactwa wodnego, czyli z gęsi i kaczek, przy czym ten gęsi cechuje się najwyższą izolacją termiczną. Przede wszystkim należy zrozumieć co to jest pierze. Na pierze składa się niewielka ilość puchu i w zdecydowanej większości pióra, które są dużo cięższe od puchu. Poprzez wieloetapowy proces sortowania z wielu kilogramów pierza można uzyskać wyselekcjonowaną ilość puchu. Puch jest lżejszy od piór, ponieważ nie posiada ciężkiej i twardej stosiny. Ponadto w odróżnieniu od płaskich piór ma trójwymiarową strukturę, dzięki czemu osiąga większą objętość, a przede wszystkim charakteryzuje się wyższymi właściwościami izolacyjnymi.

 

Dlaczego puch ma tak dobrą zdolność izolacyjną?

 

Ze względu na trójwymiarową strukturę oraz właściwości, puch zawsze odzyskuje swój pierwotny kształt. Może również przechowywać duże ilości powietrza w stosunku do swojej masy. Wysokiej jakości puch składa się z około dwóch milionów puszystych promyków, które splatają się między sobą, tworząc w ten sposób warstwę izolacyjną, która utrzymuje ciepłotę ciała. Puch ma doskonałe właściwości regulowania ciepła, a równocześnie szybko i sprawnie odprowadza nadmiar wilgoci.

 

Puchoszczelność

 

Wszystkie wyroby puchowe wymagają stosowania odpowiednich tkanin zabezpieczających przed wydostawaniem się puchu. Tkanina musi być wykonana w specjalnym splocie oraz musi być na tyle gęsta, by puch oraz piórka nie miały możliwości przebicia materiału i przedostania się na zewnątrz. Włókna powinny być na tyle cienkie, aby całe poszycie pozostało lekkie.

 

Parametry i normy puchu. Co jest ważne przy wyborze kołdry?

 

Podstawowym parametrem podawanym przy produktach z wypełnieniem puchowym, jest stopień sprężystości puchu oznaczony w jednostkach cu.in. (siła wypełnienia), np. 650 cu.in. Im wyższa wartość cu.in, tym puch jest bardziej sprężysty, dzięki czemu zapewnia nam lepszą termikę. Puch stosowany w wyrobach pościelowych firmy Animex posiada sprężystość od 600 do 850 cu.in. Warto podkreślić, że parametr sprężystości puchu jest podawany na produktach najwyższej klasy. W produktach przeciętnej jakości parametr ten jest często pomijany ze względu na użycie mało sprężystego puchu, o znikomych walorach cieplnych.

 

Drugi podstawowy parametr oznacza ilość puchu i pierza w danym wyrobie. Przykładowo 93/7 oznacza 93% puchu i 7% pierza. Wysoka zawartość puchu gwarantuje komfort snu i pełną funkcjonalność przy niskiej wadze wypełnienia kołdry.

 

Puch klasyfikuje się pod względem procentowej zawartości frakcji innych niż puch. Wyróżniamy klasy I, II i III. W produktach marki Notte używany jest tylko i wyłącznie puch klasy I, co gwarantuje wysoką jakość i trwałość produktu. Czystość puchu określa się oceniając stopień zmętnienia wody. Najwyższy standard czystości puchu to 1000 mm. Jest on zgodny ze standardami japońskimi i taki właśnie puch firma używa w swoich produktach.

 

Produkty NOTTE pod względem jakościowym spełniają normy i wymogi światowe. Są m.in. certyfikowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych – Oeko-Tex Standard 100, spełniając wymogi certyfikacji w najsurowszej, pierwszej klasie. Certyfikat ten potwierdza, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i nie zawiera żadnych substancji szkodliwych.

 

Certyfikat NOMITE przyznawany jest tylko tym wyrobom pościelowym, które spełniają najwyższe standardy higieniczne, zgodne z normą PAS 1008. Certyfikat ten jest gwarancją, że dany wyrób jest odpowiedni dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego. Wynika to m.in. z zastosowania najwyższej klasy tkaniny w poszyciu oraz puchu w wypełnieniu, zapewniających szybkie odprowadzanie wilgotności (potu). To uniemożliwia rozwój roztoczy preferujących środowisko o podwyższonej wilgotności i wysokiej temperaturze.

testowo